KØBENHAVNS ÅBNE GYMNASIUM      SJÆLØR BOULEVARD 133      36 46 33 50      kg@adm.kg.dk

Lærere

Du er her

Lærere

A

 
Anders Thomsen - dansk og religion - at@kg.dk
 


Andreas Höfer Petersen - samfundsfag og historie  - ap@kg.dk

 
Anja Mynster - dansk og historie - am@kg.dk

  • Læsevejleder 
  • Faggruppeleder dansk, hf
     

 
Anne Jensen - biologi, bioteknologi og kemi - aj@kg.dk

  • Søjleleder, Science og Biotek
     

 
Anne Lærke R. Klaumann - matematik og oldtidskundskab - ry@kg.dk 

B                                 

 
Birthe Henriksen - historie og idræt - bh@kg.dk

  • Læringsvejleder 

 
Bruno Jerup - fysik og matematik - bj@kg.dk

 

C
 

 
Camilla Burchard - dansk og tysk - bu@kg.dk

  • Læsevejleder og læringsvejleder
     

 
Carsten Iskov Kopp - historie og mediefag - ci@kg.dk

  • Søjleleder, medielinjen, KG-news
  • Faggruppeleder mediefag
     

 
Cecilie Ammitsbøll Husted - dansk og engelsk - hu@kg.dk

 
Cecilie Brenøe Eskesen  - engelsk og mediefag - ce@kg.dk
 


Charlotte Keck - dansk og oldtidskundskab - ch@kg.dk
 

 
Charlotte Lendorf Jessen - matematik - cj@kg.dk

  • Faggruppeleder for matematik
     

 
Christian Bonde Korsgaard - dansk og engelsk - ck@kg.dk

  • Uddannelsesleder
     


Christian  Hildebrandt - matematik - chi@kg.dk
 

 
Christian Jensby - engelsk og drama - cy@kg.dk

  • Ansv. lyd- og lysanlæg i salen
     

 
Christina Bramsnæs - dansk og historie - cb@kg.dk

 
Christina Pape Hansen  - dansk og billedkunst - cp@kg.dk  

  • Faggeuppeleder for billedkunst og design/arkitektur
     

 
Christine Friis Lippert - fransk og tysk - cl@kg.dk

  • Faggruppeleder for fransk og AP

D

Ditte Jensen - historie og spansk - dj@kg.dk

 
Ditte Schwartz Dahlberg  - oldtidskundsskab og dansk - dd@kg.dk

  • Læsevejleder
  • Faggruppeleder oldtidskundskab
     


Dres Bertelsen - historie og idræt - db@kg.dk  

  • Faggruppeleder for historie

E

F

 
Finn Vanman Jørgensen - bioteknologi og biologi - fv@kg.dk

  • Faggruppeleder for biologi og bioteknologi
     

 
Frederik Lyduch - biologi, bioteknologi og kemi - fl@kg.dk

G

Gunhild Reumert - naturfagspakken - gr@kg.dk

H

 
Helene Dalbøl Pedersen - spansk og samfundsfag - hp@kg.dk

I

 
Ivan Pedersen - samfundsfag og geografi - ip@kg.dk

  • Faggruppeleder for naturgeografi

J

 
Jens Jacob Horsholt - dansk og samfundsfag - jj@kg.dk

  • Søjleleder Innovation
  • Tillidsmand
     


Jens Ravneborg Stokholm - billedkunst - jst@kg.dk 
 

 
Jens Thorup Jensen - samfundsfag og historie - jt@kg.dk

  • TR-suppleant
     

 
Jens Xenius Rasmussen - spansk og old. - jx@kg.dk

  • Læringsvejleder


Jesper Dalskov Jul  - matematik og fysik - jej@kg.dk
 

 
Jesper Petersen - idræt og psykologi - jp@kg.dk

  • Faggruppeleder for idræt.
  • Tovholder for introture

 
Jessica Zhou - fysik - jz@kg.dk
 

 
Joan Steensen - dansk - js@kg.dk

  • Søjleleder, hf  
  • Læsevejleder
  • Bi-lauget

 
Juan Carlos Vargas Rodas - spansk og engelsk - ju@kg.dk
 

 

K
           

Karsten Hertz Nielsen - matematik - kn@kg.dk

 
Kira Valeur Andersen - dansk og engelsk - kv@kg.dk
 

 
Kirstine Dahlberg - musik og mediefag - kd@kg.dk

  • Musical
  • Ansvarlig for elev-cafeen
     

 
Kristian Andreasen - matematik og fysik - ka@kg.dk

  • Faggruppeleder i fysik

 

L

 

 
Lene Jeppesen - historie - lj@kg.dk

  • Kursusleder, tovholder for pædagogisk udvalg (PU)
     

 
Lisbeth Gerts Konge - dansk, musik og drama - li@kg.dk 

  • Søjleleder, musiklinjen

     

 
Lone Andersen - dansk og mediefag - la@kg.dk

  • Søjleleder, International kommunikation og politik

 

  
Louise Holm - tysk - lh@kg.dk

  • Faggruppeleder tysk
     

 
Lærke Weng Jensen - dansk og samfundsfag - lw@kg.dk
 

M 

 
Mads Strarup - samfundsfag og filosofi - mp@kg.dk

  • Uddannelsesleder

 

 
Majse Kolling Smith - dansk og idræt - mks@kg.dk
 

 

 
Malene Vibe Schouw - idræt og psykologi - mv@kg.dk

  • Musical
  • Faggruppeleder psykologi
     


Maria Harrestrup - ha@kg.dk

 

 
Maria Lommer - samfundsfag, erhvervsøk. og geografi - mal@kg.dk

  • Uddannelsesleder
     

 
Marianne Dreyer Johansen - dansk - md@kg.dk

  • Læsevejleder
  • Faggruppeleder dansk (stx)


Marie Louise Trier Hauge - idræt - ml@kg.dk
 

 
Martin Mejlhede Jensen - kemi, bioteknologi og biologi - mt@kg.dk
 

 
Matias Alexander Fernandez - geografi - af@kg.dk

  • Faggruppeleder naturfag (hf)
     

 
Maya Müller - historie og religion - mm@kg.dk

  • Uddannelsesleder    
     

 
Merete Jacobsen - engelsk og spansk - mj@kg.dk

  • Søjleleder, sproglinjen
     


Mette Juhl - musik og drama - mej@kg.dk

  • Tovholder for markedsføringsudvalget
  • Faggruppeleder musik
     

 
Mette Møller Christensen - danske og engelsk - mc@kg.dk
 

 
Mette Petrea Kissow - dansk og psykologi - ki@kg.dk

  • Pædagogisk faglig koordinator for Globale Gymnasier
     

 
Michael Thing - innovation, historie og idræt - mit@kg.dk

  • Innovationskoordinator
  • Faggruppeleder innovation og erhvervsøkonomi
     

 
Mogens Skot-Hansen - historie og engelsk - sh@kg.dk 

  • Faggruppeleder historie
  • Sikkerhedsrepræsentant

N

 
Navina Østergaard - spansk og engelsk - na@kg.dk

  • Faggruppeleder for engelsk og spansk
  • Ansv. Den Grønne Loge


Nicolas Meunier - fransk og samfundsfag - nm@kg.dk

  • Læringsvejleder
  • Faggruppeleder KS
     

 
Nils Fruensgaard - matematik og fysik - nf@kg.dk 

 
Odin Flyger - biologi, bioteknologi og kemi - of@kg.d

  • Faggruppeleder kemi
     

 
Odin Jakobsen - religion og historie - oj@kg.dk

  • Tovholder på fester
     

P

Peter Windfeldt - kemi og biologi - pw@kg.dk
 

 
Pia Brun - samfundsfag og religion - pb@kg.dk

  • Søjleleder,Mennesker og meninger
  • Faggruppeleder for samfundsfag

 
Pil Gyldenkærne Perez - engelsk og spansk - pg@kg.dk

R

 
Randi Poulsen - matematik og fysik - rp@kg.dk

Rasmus Rexbye Hansen - fysik og nv - rrh@kg.dk
 

 
Rikke Winther Jørgensen - engelsk og religion - rw@kg.dk

  • Faggruppeleder for religion

 

S

 
Sabina Puris - engelsk og historie - sah@kg.dk 
 

Signe May Andersen - matematik - sa@kg.dk

 
Signe Vad Kastrup - engelsk og samfundsfag - svk@kg.dk

                                           
 

Simon Gerts Larsen - samfundsfag og idræt - sl@kg.dk

  • IT-didaktik

Solveig Lykke Petersen - tysk og engelsk - slp@kg.dk

 
Steffen Juul Christensen - matematik og filosofi - sc@kg.dk

  • Faggruppeleder matematik
     

 
Stine Karlsen - engelsk og historie - sk@kg.dk 


Stine Kure - fransk - ku@kg.dk

 

 
Susan Quinlan - engelsk - sq@kg.dk
 

 
Svend Erik Larsen - biologi, bioteknologi og idræt - se@kg.dk

  • Læringsvejleder
  • Sikkerhedsrepræsentant

T

 

  
Thomas Stougaard Rathje - naturgeografi - thr@kg.dk

  • Erasmus+koordinator         
     

 
Thomas Strømberg - idræt - st@kg.dk

  • Faggruppeleder idræt
     

 
Thorbjørn Razga - idræt og psykologi - rz@kg.dk

  • Kursusleder
  • Tovholder for introture
     

 
Trine Lykke Pedersen Minuva - dansk og engelsk - tp@kg.dk

  • Læringsvejleder
     

U

Uffe Hansen - samfundsfag og filosofi - uh@kg.dk

  • Faggruppeleder filosofi

 

 

 

Nyhedsbreve
Nyhedsbrev maj 2016 tir, 05/03/2016
michael kors handbags michael kors handbags clearance michael kors handbags on sale
michael kors handbags michael kors handbags clearance michael kors handbags on sale